18 września 2023
29 września godz. 17.00 – 1 październik godz. 20.00
Zaspa – bloki, murale, dawne lotnisko. Ale jaka naprawdę jest Zaspa? Kim są jej mieszkańcy i mieszkanki? Kto i co mości się między wielkimi płytami? Na te pytania odpowiedzi poszukamy w trakcie szóstej edycji Open House Gdańsk, przemierzając i Rozstaje, i Młyniec.
W zdominowanych przez echa modernizmu przestrzeniach poszukamy stempli współczesności. Zobaczymy jak nowo powstające budynki mają się do architektury, która stworzyła Zaspę w jej najbardziej charakterystycznym wydaniu. Zajrzymy do przestrzeni dużych i małych – od aren i kościołów po lokalne usługi. Na murale postaramy się spojrzeć z perspektywy zupełnie nieoczywistej. A być może przekroczymy też nieco administracyjne granice dzielnicy, by sprawdzić, co piszczy w ogródkach działkowych, a co w sąsiednich przestrzeniach kultury. Co więcej, Zaspa to obszar z bodaj największą w historii Open House Gdańsk liczbą żłobków i przedszkoli – to zobowiązuje do dobrej zabawy! Niczym w podchodach kierować się będziemy podpowiedziami, sygnałami i uważnością na otoczenie. Będziemy szukać i odkrywać.
To będzie najbardziej geometryczna edycja OHG. I jakże inna niż dotychczas – po raz pierwszy zanurzymy się w obszarze, który w przeważającej większości jest jednorodnym i potężnym osiedlem.
_______________________
Open House Gdańsk stanowi część międzynarodowego festiwalu architektury i miasta otwierającego drzwi do przestrzeni intrygujących, zaskakujących i poruszających. Cykliczne, doroczne święto miejskiej architektury skupia uwagę na specyfice poszczególnych dzielnic-bohaterek, podejmując przy tym złożone zagadnienia przestrzenne oraz kulturowe. Zgodnie z nazwą festiwal jest zaproszeniem do odwiedzenia przestrzeni na co dzień niedostępnych, takich jak prywatne wnętrza mieszkalne czy zaplecza codziennych, publicznych aktywności (instytucje kultury, pracownie, galerie). Bogaty program, jak i poprzedzająca go, kilkumiesięczna praca w dzielnicy prowadzi do wytwarzania, zacieśniania oraz odnawiania więzi społecznych. Pozwala nakreślić portret mieszkańców i mieszkanek w kontekście architektury, architekturę zaś ukazuje w jej wielowymiarowości – materialnej oraz społeczno-kulturowej.
Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasto Gdańsk. Mecenasem wydarzenia jest Invest Komfort.